Geometric Sunglasses 146195-c
Out of stock
Description / Geometric Sunglasses 146195-c
Geometric Sunglasses 146195-c are stylishly designed rectangle frames with a sophisticated full rim design. This stunning full rim design has the upper and lower parts of the front mingling to form a splendid looking nose bridge and features seamlessly designed slender temples on the sides. The classy finishes of these frames make them even more eye-catching. These metal frames are lightweight and can be paired with a wide range of lenses. Purchase these prescription sunglasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 146195-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 147 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Geometric |
| Material | Metal |