G4U Premium TY23330K
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium TY23330K
G4U Premium TY23330K are highly alluring and elegantly designed cat-eye frames with a stunning full-rim construction. These frames feature stylish cat-eye lenses beautifully complemented by a refined horn-shaped front design, seamlessly joined by dainty wide flat temples on the sides. The appealing finishes lend a sophisticated touch of finesse to their bold, fashionable look. Crafted from high-quality acetate, these frames are durable, long-lasting, and exude timeless elegance. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183716-c |
|---|---|
| Frame Width | 147 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |