G4U Premium TY186
In stock
Description / G4U Premium TY186
G4U Premium TY186 are highly alluring and elegantly crafted rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the refined front design and dainty wide flat temples on the sides. The classy finishes lend a sophisticated touch of finesse, enhancing their timeless appeal. Crafted from premium acetate, these frames are durable, long-lasting, and exude effortless elegance. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183726-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |