G4U Premium TY181
In stock
Description / G4U Premium TY181
G4U Premium TY181 are highly alluring and elegantly crafted rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design featuring enticing stud rivets embedded near the corners, joined by dainty wide flat temples on the sides. The appealing finishes add a graceful touch of finesse to this sophisticated look. Crafted from premium acetate, these frames are durable and long-lasting, while the keyhole nose bridge ensures a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183756-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 23 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |