G4U Premium TY158
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium TY158
G4U Premium TY158 are highly alluring and elegant frames featuring a captivating full-rim design. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by a stylized horn-shaped front with a charming two-tone look, while the dainty temples on the sides enhance their graceful appeal. These frames are finished with chic detailing for a more refined appearance. Crafted from durable acetate, they offer long-lasting wear and are fitted with spring hinges to ensure a comfortable, pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183939-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |