G4U Premium P6178
Out of stock
Description / G4U Premium P6178
G4U Premium P6178 are highly alluring and elegant-looking cat-eye frames with a stunning full-rim design. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by the horn-shaped front design that showcases a lovely two-tone translucent look, gracefully paired with the sleek flat temples on the sides. The chic purple finish enhances their sophisticated charm, adding a refined touch to this gorgeous design. Crafted from durable acetate, these frames promise long-lasting quality and feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183183 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |
| Color | Purple |