G4U Premium LG9017K
In stock
Description / G4U Premium LG9017K
G4U Premium LG9017K are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design that has a nice modest look and is joined by the dainty temples on the sides. The appealing finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this stunning look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 182063-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 23 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |