G4U Premium LG219
In stock
Description / G4U Premium LG219
G4U Premium LG219 is a stylish acetate frame suitable for wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at best prices guaranteed & great customer experience.
More Information
| SKU | 184733-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 24 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |