G4U Premium FD6032
In stock
Description / G4U Premium FD6032
G4U Premium FD6032 are highly alluring and elegant-looking frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a stylized horn-shaped front design that exudes a bold, confident look and is joined by appealing wide flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a refined touch of finesse to their striking appearance. Crafted from premium acetate, these frames are durable, long-lasting, and designed for both style and comfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183379-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |