G4U Premium FD2214
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium FD2214
G4U Premium FD2214 are high-quality, alluring-looking frames with a gorgeous full-rim design. These frames feature stylish rounded lenses complemented by a refined front design and bold wide flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames add a graceful touch of finesse to their overall aesthetic. Designed from premium acetate, these frames are durable and long-lasting and exude timeless sophistication. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183308-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Acetate |