G4U Premium F-24002
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium F-24002
G4U Premium F-24002 are highly alluring and elegant-looking frames with a stunning full-rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design that has enticing two-tone translucent allure and is joined by the dainty flat temples on the sides. The gorgeous finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sophisticated design. These frames are durable and long-lasting thanks to their acetate structure, and spring hinges are there to assure a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 182493-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Acetate |