Foster by Nicole Miller
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Foster by Nicole Miller
Foster by Nicole Miller are high-quality, elegant looking rectangle frames with a sleek, full-rim design. The rectangle lenses on these frames are beautifully emphasized by the stylized brow up front and stylized flat temples on the sides that have captivating prints on them. These frames come with an enticing navy-leopard finish for a more alluring look. These frames are made of lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158678 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Navy-Leopard |