Flexon EP8011
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Flexon EP8011
Flexon EP8011 are elegant-looking and eye-catching rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice, subtle allure and is joined by the dainty temples on the sides that have enticing details around the hinges. The captivating finishes of these frames add a nice touch of allure to this sophisticated look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176578-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |