Flexon EP8002
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Flexon EP8002
Flexon EP8002 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the subtle yet alluring-looking front design and the dainty slender temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames refine the finesse of this design nicely. These frames are designed with the combination of TR-90 material and lightweight metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176574-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |