Elements EL-226 Rectangle Eyeglasses
Out of stock
Description / Elements EL-226 Rectangle Eyeglasses
Elements EL-226 Rectangle Eyeglasses are a pair of contemporary, sleek, and trendy metal frames with spring hinges for enhanced durability. These frames feature a striking trendy design and are available in a sophisticated black color. These frames will be compatible with a variety of lenses and will come in a lovely goggles 4u case. Add these beautiful glasses to your outfit for assured best pricing and a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 154180 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black |