Duck Commander D109
Out of stock
Description / Duck Commander D109
Duck Commander D109 are stylish and classy-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. This retro rectangle-shaped full-rim design of these frames features stylish rectangle lenses in a sleek front design, along with stylized temples on the sides. The classy design aesthetics of these frames are nicely emphasized by the elegant black finish that refines this look nicely. These frames are designed from lightweight metal and feature spring hinges to assure pleasant all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159700 |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black |