Dortea by VIA SPIGA
In stock
Description / Dortea by VIA SPIGA
Dortea by VIA SPIGA are highly stylized and appealing rectangle frames with an enticing full-rim design. The enticing rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the captivating front design and the stylized temples on the sides that have enticing textured details all over them. The fascinating finishes of these frames lend a nice touch of allure and finesse to this classy look. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and spring hinges. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175677-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |