Core 816
Out of stock
Description / Core 816
Core 816 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a sleek and enticing half-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has an enticing straight nose bridge and appealing flat temples on the sides that have captivating details etched on them. These frames come with a chic brown finish that allures this retro look nicely and makes these frames even more alluring. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and the spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159630 |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown |