Cat Eye Eyeglasses 186863-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 186863-c
Cat Eye Eyeglasses 186863-c are highly alluring, elegantly designed frames featuring a stunning full-rim design. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by a stylized horn-shaped front, highlighted with enticing lens rims that enhance their refined appeal. Sleek, stylized temples extend along the sides, adorned with intricately embedded rhinestones around the hinges for added charm. These frames boast chic finishes that make them even more eye-catching, while the combination of lightweight metal and TR-90 material, along with spring hinges, ensures durability and a comfortable, secure fit for everyday wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 186863-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |