Cat Eye Eyeglasses 186844-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 186844-c
Cat Eye Eyeglasses 186844-c are stylishly designed, alluring frames featuring a stunning full-rim design. The elegant cat-eye lenses are beautifully enhanced by a stylized horn-shaped front design, highlighted with a gorgeous two-tone look that adds depth and visual appeal. Sleek, stylized temples extend along the sides, complementing the overall refined aesthetic. These frames boast chic finishes that make them even more eye-catching, while the combination of lightweight TR-90 material and metal, along with spring hinges, ensures durability and a comfortable, secure, and snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 186844-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |