Cat Eye Eyeglasses 186632-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 186632-c
Cat Eye Eyeglasses 186632-c are high-quality, sophisticated frames with a refined full-rim design. These frames showcase elegant cat-eye lenses in a distinctive horn-shaped front with appealing lens rims and two-tone horn accents connected by sleek temples on the sides. These frames display polished finishes that enhance their striking appearance. Constructed from lightweight metal and equipped with spring hinges for a comfortable, secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 186632-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |