Cat Eye Eyeglasses 182301-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 182301-c
Cat Eye Eyeglasses 182301-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the nicely carved horn-shaped front design and the stylized wide flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this gorgeous look and make them look even more eye-catching. These frames are designed from TR-90 material for comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182301-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |