Cat Eye Eyeglasses 182285-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 182285-c
Cat Eye Eyeglasses 182285-c are highly alluring and elegant-looking frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses that are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design that has a gorgeous two-tone look and is joined by the stylized temples on the sides. The chic finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182285-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |