Cat Eye Eyeglasses 163617-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 163617-c
Cat Eye Eyeglasses 163617-c are stylish and alluring frames with a lovely full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a classy horn-shaped front design, along with stylized temples on the sides that have a nice textured look. These frames boast appealing finishes that lend a nice touch of allure to this dainty look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a cozy fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163617-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |