Cat Eye Eyeglasses 162967-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 162967-c
Cat Eye Eyeglasses 162967-c are highly stylish and appealing looking frames with a stunning full-rim design. These frames showcase the always alluring cat-eye lenses in a dainty horn-shaped front design that has a nice bold look and is joined by the sleek, slender temples on the sides. The beautiful finishes of these frames add a nice touch of elegance to this chic look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 162967-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |