Cat Eye Eyeglasses 162864-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 162864-c
Cat Eye Eyeglasses 162864-c are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 162864-c |
|---|---|
| Frame Width | 147 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 58 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |