Cat Eye Eyeglasses 162793-c
Out of stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 162793-c
Cat Eye Eyeglasses 162793-c are high-quality, beautiful looking frames with a stunning full-rim design. The stylish cat-eye lenses on these frames are nicely allured by the chic horn-shaped front design that has a lovely translucent look and is nicely accompanied by the dainty temples on the sides. The appealing finishes of these frames lend a nice touch of finesse and allure to this look. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 162793-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 147 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |