Cat Eye Eyeglasses 161758-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 161758-c
Cat Eye Eyeglasses 161758-c are stylishly designed, alluring looking frames with an enticing full-rim design. These frames feature appealing cat-eye lenses in a bold and enticing horn-shaped front design that has appealing stud rivets embedded around the corners and is joined by the classy flat temples on the sides. The lovely black finish of these frames makes them look even more eye-catching and alluring. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 161758-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |