Cat Eye Eyeglasses 157320a
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 157320a
Cat Eye Eyeglasses 157320a are elegant-looking, high quality cat-eye frames that come with a stylized full rim design. These frames feature cat-eye lenses in a bold horn-shaped front design that has alluring borders around the corners and slender temples on the sides. These frames come with the gold-brown making them look even more eye-catching. These metal frames with spring hinges will stay comfy on your face for long term use.
More Information
| SKU | 157320a |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |
| Color | Gold-Brown |