Cat Eye Eyeglasses 157184a
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Cat Eye Eyeglasses 157184a
Cat Eye Eyeglasses 157184a are stylishly designed cat-eye frames with an elegant full rim design. The distinctive lenses are beautifully emphasized by the sophisticated horn-shaped front and alluring temples. The refined brown-gold finish perfectly accentuates the finesse of their captivating aesthetic. These frames are crafted from metal and feature spring hinges to ensure a comfortable fit
More Information
| SKU | 157184a |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |
| Color | Brown-Gold |