Caravaggio C915
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Caravaggio C915
Caravaggio C915 are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice minimal look and is joined by the appealing temples on the sides. These appealing two-tone frames come with the dainty black finish that allures this look nicely. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159472 |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 24 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |