Calvin Klein CK22527T
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Calvin Klein CK22527T
Calvin Klein CK22527T are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice bold look and is joined by the nicely carved slender temples on the sides. The appealing Horn finish of these frames adds a nice touch of finesse to this beautiful look. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal and feature a keyhole nose bridge for a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176404a |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Horn |