Calvin Klein CK20112
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Calvin Klein CK20112
Calvin Klein CK20112 are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle look along with the sleek, slender temples on the sides. The classy matte black finish of these frames blends beautifully with this sophisticated look and makes them look even more alluring. These frames are designed from lightweight metal and feature spring hinges and a keyhole nose bridge for a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176377a |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Matte Black |