Browline Eyeglasses 185414
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Browline Eyeglasses 185414
Browline Eyeglasses 185414 are high-quality, alluring-looking frames with a classy browline design. The appealing browline full-rim design of these frames features an alluring brow up front with an enticing nose bridge, sleek lens rims, and appealing flat temples on the sides. These frames boast a classy black-silver finish that makes them look even more eye-catching and refined. These frames are designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal and feature spring hinges for a cozy, snug, and comfortable fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185414 |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |
| Color | Black-Grey |