Browline Eyeglasses 145923-c
Out of stock
Description / Browline Eyeglasses 145923-c
Browline Eyeglasses 145923-c are a perfect representation of the traditional browline look. The rectangular lenses keep them contemporary, and the dazzling gray lens rims and beautiful straight nose bridge match the flattering black brow. The nose pads on these glasses can be adjusted to provide a custom fit. These glasses are constructed of high-quality materials and come with a range of lens options. You can rest assured that if you get these glasses at a reasonable cost, you will have a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 145923-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |