Browline Eyeglasses 145353-c
Out of stock
Description / Browline Eyeglasses 145353-c
Rectangular lenses with a slim straight nose bridge and a classy brow make for a look that not many can deny. The Browline Eyeglasses 145353-c are top notch browline frames that are designed for people who look for sophisticated eyewear thanks to their subtle but stylish look that is nicely complemented by their gorgeous gray-silver finish. These frames are made by combining high quality materials and accommodating a wide range of lenses. You can purchase these glasses at the best prices, assured with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 145353-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |