Bestie1 by Betsey Johnson
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Bestie1 by Betsey Johnson
Bestie1 by Betsey Johnson are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sleek and captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses that are nicely complemented by the sleek front design and the alluring-looking slender temples on the sides. The appealing look of these frames is beautifully highlighted by the chic teal finish. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure and the spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177272 |
|---|---|
| Frame Width | 119 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |
| Color | Teal |