Be Bright BBFF08 Eyeglasses
Out of stock
Description / Be Bright BBFF08 Eyeglasses
The Be Bright BBFF08 Eyeglasses are well-made, beautiful rectangle frames with a stylish full-rim style. This gorgeous full-rim style features an exquisitely designed front that is nicely connected by fashionable slim temples with basic but enticing patterns. With this appealing full rim style, these glasses have a stunning maroon-pink finish that looks incredibly attractive. These frames are made of metal and include spring hinges, making them comfortable to wear for long periods of time. These glasses are available for purchase at the greatest prices, with the assurance of a positive customer experience. The glasses will come in a beautiful Goggles4U case.
More Information
| SKU | 154788 |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Maroon-Pink |