Ann Taylor At017
Out of stock
Description / Ann Taylor At017
Ann Taylor AT017 are stylized, elegant looking rectangle frames with a chic full rim design. These frames feature stylized rectangle lenses in a bold front design that is joined by appealing temples on the sides that have captivating beats around hinges. The enticing details of these frames add a nice touch of allure to this beautiful look. These frames are made of durable acetate and feature spring hinges for a comfy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158583-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |