Airlock P-3020
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Airlock P-3020
Airlock P-3020 are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy, full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely two-tone look and is joined by the dainty temples on the sides. The chic finishes of these frames make them even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material, which makes them comfortable to wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176641-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |