Airlock P-3014
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Airlock P-3014
Airlock P-3014 are high-quality, elegant-looking frames with a gorgeous, full-rim design. The appealing cat-eye lenses on these frames are nicely complemented by the stylized horn-shaped front design along with the dainty flat temples on the sides. The chic finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material, which makes them comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176638-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |