3025 Randy Jackson
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / 3025 Randy Jackson
Randy Jackson 3025 are exceptionally alluring and sophisticated rectangle frames with an elegant full-rim design. These eyeglasses showcase stylish rectangular lenses in a refined front that has a beautiful translucent appeal and intriguing stud rivets embedded around the corners, seamlessly joined by sleek flat temples on the sides. Crafted from lightweight TR-90 material and equipped with spring hinges for optimal comfort and flexibility, these frames deliver both style and a pleasant wearing experience. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175673-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |