Browline Eyeglasses 145156-c
Out of stock
Description / Browline Eyeglasses 145156-c
Browline frames with rectangle lenses create a no-nonsense but sophisticated look. Browline Eyeglasses 145156-c are crafted from high-quality materials and feature rectangle lenses that are nicely backed by narrow temples and a lovely nose bridge. The brilliant black-gray finish complements this gorgeous browline design sweetly, and these frames are compatible with a broad choice of lenses. Purchase these glasses at the best rates with a 100% satisfaction guarantee.
More Information
| SKU | 145156-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |